Gdynia to miasto założone w 1926 roku przez Eugeniusza Kwiatkowskiego. Powodem jego powstania była budowa portu. Historia zasiedlenia tej okolicy sięga jednak siedmiu wieków wcześniej. Pierwsze wzmianki z 1253 roku dotyczą parafii w Oksywiu i należącej do niej wioski opisanej jako Gdina. Kolejne wieki w rozwoju wioski dotyczą głównie rybactwa.
Najważniejsze wydarzenia w historii dotyczyły trudnych dla Gdyni i Polski czasów: zmian granic oraz rozbiorów, które trwały aż do XX wieku – do czasu powstania portu i późniejszej budowy i rozwoju miasta. W 1934 roku Gdynia stała się największym portem na Bałtyku oraz najnowocześniejszym portem w Europie. II Wojna Światowa upłynęła dla miasta pod znakiem niemieckiej okupacji. Nazwę zmieniono wtedy na Gotenhafen, a ludność wysiedlono w inne rejony kraju.
W czasach PRL port nadal się rozwijał, jednak w tym miejscu warto wspomnieć o wydarzeniach grudnia 70’, kiedy stoczniowcy oraz mieszkańcy Gdyni rozpoczęli strajk. Wśród protestujących znalazły się ofiary śmiertelne oraz ranni, co Gdynianie upamiętnili m.in. Pomnikiem Ofiar Grudnia 70’ znajdującym się w pobliżu Stoczni.
Dziś Gdynia jest jednym z lepiej prosperujących miast w Polsce. Powstają liczne inwestycje, na przykład zbudowane w 2009 roku wieżowce Sea Towers. Miasto jest też gospodarzem jednego z największych festiwali muzycznych w Europie – Open’er Festival. W 2010 roku Gdynia zdobyła tytuł „Najprzyjaźniejszego obywatelowi miasta w Polsce” według tygodnika Przekrój. Obecnie Gdynia ma ok. 248 tysięcy mieszkańców. Trójmiasto, czyli aglomeracja Gdyni, Gdańska i Sopotu wraz pobliskimi gminami, ma ponad 1 mln mieszkańców.
Gdyński port jest głównym portem pasażerskim i transportowym Trójmiasta. Dobrze skomunikawany z centrum miasta oraz dysponujący bogatą infrastrukturą, w 2013 roku port obsłużył prawie 18 tys. ton ładunków – były to głównie węgiel i zboże.
Gdynia oferuje regularne połączenia do Karlskrony w Szwecji oraz Helsinek w Finlandii.