Durres to miasto leżące w zachodniej Albanii, nad Adriatykiem. Jest to główny port w kraju i jedno z najstarszych albańskich miast.
W 625 roku p.n.e. założone przez Greków, w 220 r p.n.e. przejęte przez Rzymian, a po podziale Cesartswa Rzymskiego nieustannie najeżdżane przez barbarzyńców – aż do uzyskania niepodległości w 1913. Wtedy Durres stało się tymczasową stolicą Albanii, ale tylko na 7 lat – w 1920 stolicę przeniesiono do Tirany. Dzięki bogatej historii starożytnej, miasto szczyci się wieloma zabytkami. Warto odwiedzić Rzymski amfiteatr z II wieku – jest to największy amfiteatr na Bałkanach, mógł pomieścić nawet 15 tysięcy ludzi.
Po II Wojnie Światowej i odzyskaniu niepodległości od faszystowskich Włoch, rozwój miasta zatrzymał reżim komunistyczny, a raczej wynikająca z niego izolacja. Handlowano z krajami radzieckimi, a od lat 60-tych z Chinami. W 1990 roku w Albanii upadł komunizm i był to moment rozpoczęcia masowej emigracji do Włoch, głównie drogą morską.
Obecnie port w Durres obsługuje około 90% albańskiego transportu morskiego. Terminal oferuje szereg udogodnień.
Położenie geograficzne miasta pozwala na dogodny transport promowy do Włoch. Połączenia cargo armatorów Tirrenia Lines oraz Adria Ferries są dostępne na trasie Durres-Bari.